18.8 C
Бургас
събота, юли 27, 2024

За българските манджички – идеи за начинаещи!

Не, няма да започнем с мусаката, защото тя хич не е българско ястие, а по-скоро гръцко, което е известно със своите турски, арабски, румънски, македонски и български разновидности. Виж, шкембе-чорбата вече е друга работа. Ситно накълцано шкембе (телешко или свинско, все тая), дълго варено в бульонче и като за капак застроено, а като за връх на кулинарното изкуство – подправено с лют червен пипер, чесън и оцет. Макар шкембето да е доста презиран и отхвърлян вариант за вечеря в средностатистическото българско семейство, то си остава и също толкова обичано. С какво едно френско блюдо от 50 гр. запържено пъдпъдъче месо и увяхнал лист маруля е по-вкусно, засищащо и питателно в сравнение с нашата хубава чорбица? С нищо, разбира се.

Така и така сме на чорбици и супички, не може да обидим таратора като пропуснем да го споменем. Та той зиме и лете не спира да бъде нашият хранителен крепител, що се отнася не само до добавка, но и до основно ястие. С пресни краставици (накълцани или настъргани), пълномаслено българско кисело мляко, чесън, орехи и копър, какво повече му трябва на човек, освен да грабне половинка топъл самун и да се остави в ръцете на сеира? Същото ще ни сполети, ако нападнем купа с божествената ни боб-чорбица. Тя се допълва перфектно с много джоджен, лук и морковчета, а запръжката накрая е неизменният край на този кулинарен шедьовър.

Курбанът, макар на всички ни да напомня все едни злощастни събития, всъщност е далеч по-жизнерадостна супичка, отколкото можем да си представим. Прави се от варено агнешко месце, а в добавка може да се сложи ориз, лук, чушки и т.н. Ние обаче ще си предпочетем типичната курбан-чорбица.

Телешко варено – кой не го обича? С нарязани на едро картофи, лук и целина, задушено в тенджера и варено с часове, за да омекне и да се топи в устата – ето ти идея за тазвечершния гозбен пир у дома.

Хайде на кавърмата! Оригиналната рецепта изисква тя да се прави печена в гювечета, но днес сякаш народът масово я задушава в тенджера на котлона. Така или иначе, кавърмата е възможна и с пилешко, и със свинско месце, накълцано на кубчета, запържено в мазнина и задушено с мнооооого лук и чушки, и подправено с пипер, сол и чубрица. Да ви е сладко!

Ред е на любимите ни пълнени чушки. Има доста варианти за приготвянето им. Аз най-често (да не кажа винаги) ги пълня с кайма и ориз, варя ги и накрая ги заливам в традиционния бял сос, който се прави от запържено в масло брашно, към което се добавят лъжица-две кисело мляко и вода, за да се получи хомогенна смес, наподобяваща бешамела. Може да бъдат и печени, разбира се, всичко е въпрос на вкус. Буквално.

Друга опция да излапате вкусните чушлета е като ги напълните със смес от натрошено сирене и яйца, оваляте ги в яйца и галета и ги опържите хубаво в тигана. На това му се казва чушка бюрек и също е традиционно бг ястие.

Защо пък не пробвате за довечера да сготвите пиле със зеле? Всички сме израснали с тази превкусна манджичка и сигурно няма човек, който да не знае как да я измайстори. Има варианти тя да бъде задушена в тенджера под налягане, може обаче и да бъде запечена във фурната – изборът е ваш, удоволствието от яденето накрая – също. Не забравяйте да сложите мноооого червен и черен пипер, бахар и дафинов лист. Подправките са есенциални за вкуса на ястието.

кебапчета

Няма да пренебрегнем и кюфтенцата и кебапченцата (да, за тях се знае и навън, но са си български кулинарни изобретения). Те вървят перфектно с шопска салата… Оп, ето ти ново чудо в българската кухня. Как можем да забравим шопската? С печени пиперки или не, важното е да има лук, пресни домати и краставици (в оригинала без краставици, но да не бъдем чак такива традиционалисти), настъргано сиренце, пък като за финал защо не и черна маслинка на върха? Да не мърдаме от масата със салатите и да споменем зелената салата, която си има свой традиционен бг вариант, различаващ се напълно от накъсаните огромни парчета испанска маруля, която предлагат в чужбина. Ние тук си я кълцаме ситно, добавяме пера от пресен лук, едро нарязани краставички, румени репички, маслини, а понякога и кисело мляко като за дресинг. Машалла!

Само ще напомним и за други типични салатки от нашата трапеза като салата от извара и чушки, салата от печени чушки с чесън, редена салата и бобена салата.

Иде ред и на рибката като деликатес в България. Лятото е сезонът, който най-често ни напомня колко българско е да зобкаш пържена цаца на плажа ведно с халба ледена биричка. Та по тоя повод – цацата (дребна копърка), поредният пример за това какви изискани готвачи сме българите. Цацата се пържи в много мазнина, сервира се топла с резенче лимон, посолява се и… те води директно в рая.

Същата участ ще ни сполети и с попчето, ако ни падне в ръчичките, а печената скумрия си е цяло осмо чудо в света на готварското изкуство. Важно е тя да се изчисти и нареже докато е още леко замразена, да се намаже със смес от сол и черен пипер и да се изпече в хубаво загрята фурна. Вкусно, лесно и здравословно.

мекици

Като за край ще ви източим лигите с някои от най-популярните у нас тестени изделия, без които не можем да си представим неделната утрин. Тук попадат пържените филийки – хлебец, овалян в застройка от разбити яйца, сол, сода и вода/прясно мляко, който после се пържи за кратко в тиган. Може да се хапне както с прясно, така и с кисело млекце, сирене, шербет, сладко или конфитюр, мед и т.н. Това важи и за мекичките – разстелено тесто, което се пържи, а в средата му може да се сложи и малко натрошено сирене, което да се задуши по време на пърженето. За закуска също е идеален и тутманикът. Той се меси с яйца, сирене, кисело мляко, но може и да се сложи захар. Сервира се топъл с чаша айрян или кисело мляко. Пататникът пък е подходящ както за закуска, така и за обяд и вечеря. Той води началото си от родопския край, където го правят от настъргани картофи, лук, сирене, сол и джоджен, но дори и там той си има своите разновидности и може да бъде приготвен и с месо. Какво следва? Баница, естествено! Вита, на пластове, на розички… Какво значение има? Тя е все тъй хрупкава, сладка и задоволяваща всички капризни вкусове. Прави се от точени кори, които се застилат в тавичка, намасляват се и се запълват с различна плънка – сирене, сирене и спанак, зеле, лук, тиква, мляно месо и каквото ти дойде на акъла. Подходяща е както за студени зимни утрини, когато се сервира пареща с чаша топло прясно мляко, така и за следобедните летни часове, когато ни подкрепя до времето за вечеря.

Е, скъпи читатели, да не би да огладняхте?

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Препоръчани статии

Бъди свързан

1,829Феноветекато
67последователиследвам
116абонатиабонирам
- Присъедини се -

Последни статии