11.7 C
Бургас
петък, януари 10, 2025
spot_img

Суши доставка или суши у дома

Суши доставка

 През последните 3 години японското суши измести китайската храна от стомаха на българина. Докато преди бе модерно да празнуваме семейния празник в китайския ресторант или просто да проведем работен обяд там, сега е модерно този тип събития да се провеждат на по хапка сашими. Някак по-изискано е.

 Интересен факт, който предполагаме не ви е известен е, че сушито е измислено в Китай, още през 2 век и е пренесено в Япония чак през 7-8 век. Вероятно японците са по-добри в маркетинга и брандинга, защото са успяли доста успешно да присвоят и популяризират храната като своя.

През 21 век има огромно разнообразие във видовете суши, че е трудно да се пробва от всеки. Първоначално се е приготвяло само с риба, но сега вече може да си поръчате суши с различни видове плодове, зеленчуци, сирена и меса. И за тези, които не са готови да преглътнат сурова риба, е помислено. Предлагат се и панирани хапки, напълно сготвени. Както е тръгнало, скоро ще можем да си поръчаме и сладко суши – с шоколад, карамел, сладолед..

Суши доставкаКласическият вариант суши се нарича „маки суши“, при който обвитият с водораслите „нори“ бял ориз, може да е покрит с:

– полусурови мариновани или пушени риби, като сьомга, змиорка, риба меч, риба тон и дрyги видове

– с червен, черен или друг хайвер;

– с мекотели – октопод, сепия, калмар, миди и охлюви

– с раци – омар, лангуста, краб, различни видове скариди

– със сурими (т.н. „рачешки рулца“)

– с японски омлет –„тамаго”, с пилешко, телешко или друго месо или кайма, с крема, топено, пушено, пармезан или синьо сирене и с авокадо, с манго, свежа краставица, бамбук

– гарнирани с люта зелена паста от хрян (уасаби), резенчета маринован джинджифил „Гари“, понякога майонеза, поръсени с макови семенца или сусам

Друг известен вид е така нареченото „нигири“, което произлиза от областта на днешно Токио. То представлява ръчно оформена топка ориз, върху която се поставя парче риба.

Суши доставкаПресованото „оши-суши“ е по-интересно с това, че се приготвя с маринован ориз, който се поставя в специален съд, покрива се със сурова или също маринована риба и се притиска, след което се нарязва на хапки. В миналото се е пресовало като рибата се покрие с плат и камък, поставена в дървен сандък, който се зарива в земята за 1 година. След ферментацията се получава автентичният суши вкус. Нямаме идея как се приготвя ошито днес, но силно се надяваме да не е по този начин.

„Сашими“ е видът суши, който се приготвя без ориз и представлява късове сурова или маринована риба. Внимание! Само за екстремни стомаси.

Напоследък е популярно и т.нар. пернишко суши, което се приготвя с луканка и лозови листа.

Не може да не сте опитвали и „сушито на баба” –  приготвя се с мляко и ориз, и се сервира в чаша.

Сайтовете за групово пазаруване успешно пласират на българина суши сетове от по 60 хапки на скандално ниски цени – само за 20 лв. Ако преди 5 години сушито бе символ на благосъстояние, вече и простосмъртните могат да си го позволят.

пернишко сушиДоста местни печалбари решиха, че могат да приготвят суши и нищо чудно да го срещнете и в менюто на любимата ви квартална кръчма. Доколко то ще отговаря на стандартите за технология и вкус е спорно. Но тъй като никой не прави проблем за реплика на храна, не пречи да експериментирате и у дома. Вече се продават и суши сетове за вкъщи, съдържащи всички необходими съставки.

Екипът на Сложно.ком не поема отговорност за получени хранителни разстройства след прочитането на тази статия.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Препоръчани статии

Бъди свързан

1,829Феноветекато
67последователиследвам
116абонатиабонирам
- Присъедини се -spot_img

Последни статии