18.1 C
Бургас
четвъртък, март 28, 2024

Край на испанската епопея в Шампионската лига

Испанската епопея в шампионската лига приключи след загубите на Реал Мадрид и Барселона във вторите полуфинални мачове на турнира.

Барселона се провали на „Камп Ноу” срещу Челси. Мачът завърши наравно 2:2, но англичаните продължават напред, тъй като общият резултат от двата изиграни мача е 2:3 за Челси. Гостите имаха преднина от един гол преди началото на двубоя и поради тази причина Барселона трябваше да си осигури два гола преднина, за да си спечели място на финала в Мюнхен. Това обаче не се случи. Въпреки, че играха с човек повече и имаха възможност да реализират гол от дузпа, късметът отново им изневери и те отпаднаха по доста резилен начин, като допуснаха гол в последната минута на мача.

Кой изгоря в ШампионскатаПрез целия мач каталунците имаха по-голямо притежание на топката и повече възможности пред противниковата врата. Първата сериозна възможност беше за домакините в третата минута на мача, когато Лео Меси отправи силен удар извън очертанията на вратата и не затрудни особено Чех. Две минути по-късно Алексис Санчес опита да изненада стража на лондончани, но ударът му бе твърде слаб и отново попадна в ръцете на чешкия вратар.

Барса отново имаше възможност да открие резултата в 17-та минута, когато Меси навлезе опасно в наказателното поле и стреля от близко разстояние, но вратарят на сините беше на мястото си и успя да избие топката.

Играчите на Гуардиола  стигнаха до гол в 35-та минута благодарение на защитническа грешка от страна на гостите, които в стремежа си да спрат настъплението на Меси по левия фланг оставиха Серхио Бускетс непокрит и той отбеляза за 1:0.

Само две минути по-късно последва нов шок за английския тим. Капитанът на лондончани Джон Тери удари Алексис Санчес и получи червен картон. Така играчите на Челси останаха до края на мача с  човек по-малко. В 43-та минута играчите на Барселона отбелязаха второ попадение дело на Андрес Иниеста, който получи прецизен пас от Меси и изненада с техничен удар Петър Чех. Челси стигна до гол в 45-та минута, когато Лампард изведе Рамирез, който отбеляза попадение за гостите, като  успя с фин лек удар да прехвърли Валдес.

Челси - БарселонаВторото полувреме започна ударно за домакините. В 49-та минута Барселона получи правото да изпълни удар от бялата точка след нарушение на Дрогба срещу Фабрегас. Меси изпълни дузпата, но до гол не се стигна, защото топката уцели горната греда.

През цялото второ полувреме Барса  беше  по-активният отбор, но защитниците на Челси успяваха да се справят успешно с набезите им. В 81-та минута Меси успя да отбележи, но попадението му бе отменено заради маркирана засада от страничния рефер, а само минута по-късно отново той със силен шут нацели гредата.

Победният гол на Челси дойде в последната минута на мача. Торес успя да се отскубне от защитата на домакините и само с едно движение излъга Валдес и насочи топката във вратата за 2:2. Така въпреки огромния натиск на Барса през целия мач само за момент всичко за тях рухна. От считан аутсайдер Челси спечели билет за Мюнхен.

Само вечер по-късно на стадион „Сантияго Бернабеу”  другият испански гранд Реал Мадрид също отпадна драматично след дузпи.

Срещата започна страхотно за домакините, след като в 5-та минута съдията отсъди дузпа за игра с ръка на Алаба в наказателното поле на Байерн. Зад топката застана Кристиано Роналдо, който отправи изстрел в долния десен ъгъл на вратата и отбеляза за 1:0. Само две минути по-късно дойде и отговорът на гостите. Робен остана сам срещу Касияс и отправи неточен удар над вратата. Вторият гол за Реал бе отново дело на Роналдо в 14-та минута, който успя да се измъкне от защитата на Байерн и остави Нойер без шанс като отправи удар в близкия ъгъл на вратата.

В 26-та минута защитникът на белите Пепе събори Марио Гомез в наказателното поле и реферът Виктор Касай отсъди дузпа за баварците. Робен успя да отбележи и да намали резултата на 2:1. Малко преди края на първата част отново Робен застраши сериозно стража на Реал, като отправи силен изстрел от пряк свободен удар от дъгата на наказателното поле,  Касияс обаче успя да избие силната топка насочена в долния десен ъгъл на вратата.

Кристияно РоналдоПрез втората част на мача и двата отбора продължаваха да показват невероятна и равностойна игра. Положения имаше и пред двете врати.

Като за начало през 48–та минута Марио Гомез се размина с отбелязването на втори гол за Байерн след отправен удар с глава, топката обаче мина в страни от вратата пазена от Икер Касияс.

В 56-та минута пък Бензема пропусна за домакините благодарение на блестящото спасяване на Нойер. Малко преди края на полувремето отново Гомез имаше шанс да отбележи за баварците, но вместо да бие той реши да финтира защитник на Реал и се оплете в топката. След края на редовното време Реал и Байерн докараха нещата към продължение, тъй като общият резултат от двата мача стана 3:3.

През продълженията голови ситуации почти нямаше. Целта и на двата отбора бе да запазят резултата равен. Герой за баварците се превърна Мануел Нойер, който успя да спаси ударите на Роналдо и Кака, а Серхио Рамос пропусна и запрати топката някъде високо в трибуните. Стражът на Реал също показа класа, като спаси ударите на Филип Лам и Тони Кроос. Бастиан Швайнщайгер обаче остави без шанс Касияс и класира Байерн на финал у дома на „Алианц Арена”.

Така Челси и Байерн пратиха поредното „Ел Класико” по дяволите. Финалът се очертава да бъде изключително интересен. Байерн са с превъзходство, защото ще играят у дома, а липсата на Тери само ще усложни нещата за Челси. Датата за финала е 19 май, а часът – обичайният 21.45 българско време.