„И замириса на море“! Лятото наближава все по-бързо, а с него и желанието да се излегнем на плажа или на шезлонга! Чакахме този момент цяла зима. Настроението се покачва, а слънцето напомня за себе си все по-често. Желанието да направим бърз и бронзов тен може да ни изиграе лоша шега, ако не знаем как да се предпазим от силните лъчи на слънцето.
Постоянно слушаме колко е вредно слънцето и как трябва да се крием от него. Слънцето не е враг на кожата, но продължителното излагане на слънце може да я дехидратира, да предизвика слънчева алергия или изгаряне. За щастие вече има всякакви продукти за предпазване и запазване на бронзовия тен.
Изборът на лосион против изгаряне зависи от типа на нашата кожа и от нейната чувствителност към слънчевите лъчи. Първото посещение на плажа трябва да е придружено със слънцезащитен продукт с висок фактор – SPF 30 или SPF 50. Колкото по-висок е факторът, толкова по-дълго ни защитава от вредните лъчи.
Как да разберем колко често да нанасяме лосиона? Всеки лосион против изгаряне е с различна защита, умножаваме фактора по 100 и получаваме минутите, в които можем спокойно да се радваме на слънцето. Тенът е естествената защита на кожата, но това не значи, че веднъж направили тен можем да спрем да се мажем. Хората с много чувствителна кожа трябва да търсят продукти само с физически слънцезащитни филтри – тези, които по-скоро отразяват, отколкото абсорбират UV лъчите, тъй като както при всички продукти, които се абсорбират от кожата и тук съществува увеличен риск от дразнене.
Бъдете особено внимателни с детската кожа. Не излагайте дете под 6 месеца на директна слънчева светлина. Не бива и да се нанасят слънцезащитни лосиони на бебешката кожа, нито да се води на плаж дете под 3 години – съветват дерматолози. Ако все пак сте решили да заведете бебето на плаж, снабдете се със специални, дерматологично тествани детски лосиончета.
И все пак тялото ни се нуждае от естествен витамин D. За да си го набавите правете редовни, петнадесет минутни слънчеви бани без каквито и да било защити против слънце. Това е достатъчно за дневната нужда на организма.
Автобронзантите също са вариант за тен. С тях няма нужда да се излагаме на слънце или да посещаваме солариум. Те не проникват в дълбочина и не представляват опасност за кожата. Оцветяването се дължи на веществото дихидроксиацетон, който е от групата на захарите. Веднъж попаднал върху кожата, той се свързва с протеините и аминокиселините, които помагат да се образуват меланоидини, виновниците за образуването на тен. Техният недостатък е, че ефектът е нетраен. Ето и няколко препоръки за употребата им:
• Нанасяйте го на добре подсушена кожа. Ексфолирайте добре кожата си по време на душ и я подсушете добре преди да го нанесете.
• Избягвайте да се потите след нанасянато му, защото така може да получите неравномерен тен. Влагата предизвиква появата на ивици.
• Кожата на колената, лактите, дланите и ходилата, по принцип е по-дебела и се пигментира по-лесно. Ето защо тези участъци се покриват с по-тънък слой крем. Може да ползвате и същия продукт за лицето, но само при условие, че никъде не е посочено, че е само за тяло. В противен случай нанесете автобронзант за лице.
Как да запазим кожата хидратирана, а тена – по-дълготраен? Той трябва да се образува бавно. Освен това е много важно да се съхрани влажността на кожата. Съществуват продукти за след слънце с ниско съдържание на дихидроксиацетон (DHA), който стимулира сцеплението на клетките и така забавя процеса на естествена десквамация (обелване). Друга тънкост е да не се използват продукти, съдържащи алфа-хидроксикиселини (AHA), тъй като те действат на кожата ексфолиращо и ускоряват обелването. Най-добрата грижа за кожата след слънчеви бани е нанасянето на хидратиращи продукти за след слънце, които успокояват и доставят влага. Храната също е важна за запазването на хубав и дълготраен тен. Бета-каротинът в храните подпомага образуването на меланин, които запазва бронзовия тен. Можем да си го набавим от всички червени и оранжеви плодове и зеленчуци. Кайсиите и морковите стимулират загара най-силно. Също така консумирайте домати, диня, ябълки, червени чушки, круши и други.
Грабвайте хавлията, банските, сламената шапка и хайде на плаж!