Извара или както я наричат в някои райони на България – урда, е високо белтъчна храна, която съдържа 20 незаменими аминокиселини. Друг плюс на тази здравословна храна е, че богата на метионин, фосфорни и калциеви соли, витамини от групата В.
Нужни продукти:
- 1 кофичка кисело мляко
- 1 литър прясно мляко
Начин на приготвяне:
Вземаме прясното мляко и го завираме на котлона. След като заври прясното мляко, добавяме разбитото кисело мляко. Разбъркваме и държим на котлона още 2 минути. Като го свалим от огъня го сипваме в дълбок съд, но преди това поставете марля или тюл. Завързвате краищата и го окачвате да виси (примерно на крана над мивката). Изцеждането продължава около десет часа. Готовата извара може да се подсоли и овкуси. Консумацията може да бъде в натурално състояние или като съставка за приготвяне на ястия.
Изварата и диетите
Всички диетолози обичат изварата и почти винаги я включват към диетите на клиентите си. Причината е, че абсорбира мазнините попаднали в човешкия организъм. Така не позволява да се натрупат мазнини и паласки. Препоръчително е два пъти на ден да се консумира. Добра идея е да закусвате с обезсолена извара смесена с изсушени или пресни плодове. Така си гарантирате, че ще забързате метаболизма си.
Интересен е факта, че изварата е заместител на млякото за хора с лактозна непоносимост. Лактозата от млякото се е трансформирала в лактозна киселина (в изварата), която е много по-лесна за обработване от организма.
Добре е да знаете, че изварата има кратък срок на годност. Ако се съхранява в хладилник, срока е около 36 часа. На открито изварата запазва хранителните си качества за около 12 часа. Най-добре се съхранява в стъклен съд на температура до 8 градуса.
Този млечен продукт се консумира в цял свят. В Турция се поднася върху пържени филийки, а в Швеция е продукт от сладкарството. Шведите правят на традиционния си чийзкейк Осткака (Ostkaka), който се яде със сладко и сметана.