18.8 C
Бургас
събота, юли 27, 2024

Барселона триумфира с Купата на краля

Барселона разпиля с класическото 3:0 отборът на Атлетик Билбао на „Висенте Калдерон” в Мадрид и стана носител на трофея „Купата на краля” за 26 път в своята история. Точни за каталунците бяха Педро (3’; 25’) и Меси (20’). Играчите на Барселона спечелиха достойно трофея и поднесоха прощален  подарък на своя мениджър Пеп Гуардиола. Контактът на мениджъра изтече тази година, а самият той след загубата от Челси в полуфиналите на шампионската лига в официална пресконференция заяви, че напуска клуба. Клубът ще бъде воден от помощника на Гуардиола, Тито Виланова.

Само секунди след първия съдийски сигнал дойде и първото  опасно положение за каталунците, Меси проби опасно от ляво и от дъгата на наказателното поле отправи силен шут с левия крак, който мина на милиметри от гредата.

Първият гол за Барселона падна в третата минута на мача. Каталунците успяха да отбележат от корнер, след като защитникът на „баските” Шави Мартинес не успя да изчисти добре топката и тя попадна в Педро, който разстреля Ирасиос за 1:0. След отбелязването на първия гол играчите на Барса не намалиха темпото на игра, напротив играта им в атака ставаше все по-интензивна. Малко по-късно отново Педро отправи опасен удар, който беше неточен, а в 12-та минута Меси беше успешно  блокиран от защитниците на Атлетик. Осем минути по-късно обаче аржентинеца не пропусна да отбележи. Той получи невероятен  пас от Шави и със силен шут с десния крак запрати топката във вратата пазена от Ираисос и така покачи резултата на 2:0.

барселонаВ 25-та минута отново Педро успя да отбележи и да оформи класическото 3:0,  след като нанесе силен диагонален удар по земя и остави вратаря на Атлетико без думи. Шест минути по-късно футболистите на Атлетик Билбао имаха претенции за дузпа, след като защитникът на Барса Жерард Пике извърши нарушение в наказателното поле на каталунците. Съдията Давид Борбалан обаче не отсъди никаква дузпа и играта продължи. В 35-та минута Шави имаше възможност да отбележи, като стреля от въздуха след центриране на Адриано отляво. Ударът му обаче не затрудни Ираисос, който без проблеми успя да  улови топката. Малко преди почивката Атлетик най-после имаше възможност да се върне в мача след грешка на вратаря на Барселона, Пинто. Той подаде топката на Муниаин, но успя бързо да поправи грешката си и изчисти топката в корнер.

След почивката „баските” отново бяха близо до отбелязването на гол. Този път влезлият като резерва Андер Ерера подаде към добре пласирания Ибаи Гомез, който прехвърли стража на Барселона. За негово нещастие обаче топката тупна на сантиметри от гредата и излезе в аут.

В 71-та минута Меси можеше да направи резултата 4:0. Той беше изведен сам срещу вратаря преодолявайки го реши да отправи изстрел в далечния десен ъгъл, Ираисос със сетни усилия успя да избие с крак топката в аут. Шест минути по-късно Ауртенече не успя да отбележи почетен гол за Атлетик, след като би с глава в аут от изключително удобна позиция.pep Guardiola

Така със спечелването на тази титла приключи „Ерата на Гуардиола” в Барселона. За четири години Барса успя да спечели 13 трофея във всички турнири, като станаха  три пъти шампиони на Испания (2009, 2010 и 2011г.), носители на трофея „Купата на краля” два пъти през 2009 и 2012г. Те успяха да направят исторически дубъл в Шампионската лига като през 2009 и 2011г. победиха на финала отбора на Манчестър Юнайтед, освен това са  двукратни световни клубни шампиони (2009 и 2011г.) и носители на супер купата на Испания (2009, 2010 и 2011г.).