22.6 C
Бургас
събота, юли 27, 2024

България изненада Холандия на „Амстердам Арена”!

Националният отбор на България по футбол победи с 1:2 световния вицешампион Холандия в приятелски мач на „Амстердам Арена”. Холандците откриха резултата с гол в 45 минута дело на Робин Ван Перси. Ивелин Попов изравни в 49-та минута с гол от дузпа, а влезлият като резерва Илиян Мицански, попари лалетата в 93-та минута, като отбеляза чудесен гол с глава.

Преди началото на мача футболистите, водени от селекционера ни Любослав Пенев, изразиха своята подкрепа и съпричастност към капитана на националния ни отбор Стилиян Петров, облечени в тениски с надпис „Be strong Stan”. Капитанът ни се разболя преди два месеца от левкемия и в момента се лекува в частна клиника в Лондон, нека му пожелаем бързо оздравяване.

В началото на срещата холандците опитаха да наложат натиск. В 10-та минута нападателят на Шалке Хунтелаар бе успешно блокиран от Веселин Минев. Минута по-късно Уесли Снайдер подаде прецизно кум Хунтелаар, който не можа да спре добре топката и пропусна добрата възможност за гол. В 19-та минута дойде и първата сериозна възможност за националите ни, но опитът за двойно подаване между Валери Божинов и Ивелин Попов не се получи.

българия холандияВ 26-та минута домакините пропуснаха най-доброто  си положение  за гол в мача, когато Найджъл де Йонг стреля опасно след центриране от корнер, Манолев не изчисти добре топката и се наложи Йордан Минев в последния момент да реагира от гол линията ни. Валери Божинов можеше да отбележи гол от пряк свободен удар в 44-та минута. За наше нещастие топката се удари в горната греда. Само минута по-късно грешка в защитата ни позволи на Робин Ван Перси да отбележи за „лалетата” след силен удар от въздуха след изключително точния пас на Снайдер.

През второто полувреме „лъвовете” започнаха да играят още по-атакуващ футбол. Изравнителното попадение падна в 49-та минута от дузпа, отсъдена за игра с ръка на Рафаел ван дер Ваарт в наказателното поле на домакините. Ивелин Попов изпълни изключително хладнокръвно удара от бялата точка, като запрати силно топката в центъра на вратата пазена от Круул.

В 70-та минута българите можеха да поведат в резултата, чрез Станислав Манолев, който отправи силен удар минаващ на милиметри от десния страничен стълб. Няколко минути по-късно Георги Миланов опита да изненада Круул с удар от дистанция. Ударът на Миланов обаче беше неточен.

българия холандияПобедният гол за България падна в 93-та минута, дело на влезлия като резерва Илиян Мицански. Станислав Манолев открадна топката от защитата на лалетата и тръгна опасно по десния фланг, той центрира в наказателното поле, където Мицански запрати топката с глава в мрежата на холандците за 2:1. Лалетата нямаха време да  реагират, защото само след секунди беше свирен и последният съдийски сигнал от испанския рефер Тейшейра Витиенес.

Така националите ни спечелиха приятелския мач с Холандия и могат да се готвят за втория си такъв срещу състава на Турция на 29 май, който ще се играе в Залцбург. Мачът ще бъде излъчен от 21:00 часа българско време по канал тв+.