9.1 C
Бургас
петък, януари 10, 2025
spot_img

Варивата. Или другото име на витаминната бомба

 

 

Питали ли сте се какво всъщност знаете за фасула, лещата или соята? Може би е време да научите нещо повече за тези храни, които българите от столетия използваме в питателни супички и вкусни яхнии.

bob

            Може да започнем с това, че всички те спадат към групата на варивата – а те са едни от първите култивирани от човека растения. На какво са богати варивата? Аминокиселинният им състав е идентичен с този на месото например, което ги прави калорични, но и идеални за тези, които искат да натрупат мускулна маса. В лещата, фасула, граха и соята се съдържат малко, но все ненаситени мазнини. Не изобилстват и от витамин С, но пък имат много витамин В, минерали като магнезий, желязо, фосфор и калий, а да не говорим, че след покълване стават в пъти по-хранителни.


            Но ние, българите, най-много си ги хапваме, когато са термично обработени. Лещената супа, бобената чорба, граховата яхния са все сред нашите любими традиционни гозби. В тази статия ще обърнем вниманието ви на конкретните варива, за да ви дадем по-ясна представа за храната, която консумирате.


            Ще започнем, разбира се, с белия боб. Счита се, че родината му е Южна Америка, а Христофор Колумб пръв го е пренесъл в Европа, за да му се радваме и ние. Характерна черта е лесното му отглеждане и внушителната хранителна стойност и именно те го правят така предпочитан навсякъде по света. Съдържа доста целулоза обаче и поради това идва малко тежък за стомаха. Богат е на въглехидрати, белтъчини, много минерали и витамини.

leshta

            Заради високото си протеинно и хранително съдържание е незаменим помощник в борбата с високата кръвна захар. Счита се, че притежава и свойствата да действа диуретично на организма.

 

Днес по света са известни около 200 вида боб – с различни форма, големина и цвят, но все вкусни и полезни.

Колко често приготвяте леща за любимите хора у дома? Знаете ли нейната история? Тя датира отпреди повече от 8000 години и има азиатски корени (някои смятат, че произхожда и от Близкия Изток). За лещата и нейния състав можем да кажем същото, каквото и за боба, но тя има едно предимство в повече – по-лесно смилаема е. Много богата е на желязо и затова е често препоръчвана като храна за анемици, а и като заместител на месото при вегетарианци и вегани. Лещата е изключително богата на фибри, витамини от група В и минерали. И тя като боба съществува в различни сортове и видове. На пазара ще намерите кафява, червена, оранжева, жълта, че дори и черна.


grahГрахът. Какво можем да кажем за този изящен зеленчук с неповторим вкус? Сладникавият грах е култивиран преди близо 4000 години в Европа и Азия. Бил е изключително популярен и предпочитан в Древен Рим и Елада, а също и в Египет и Китай. Той се характеризира с изобилие от витамин С, витамин В, минерали, фибри и т.н. Също като своята сестра, лещата, и той е лесен за смилане, а дори се смята, че има благотворен ефект върху чревната флора.


Едно наскоро популяризирало се у нас растение е соята. Нейният произход е Китай, но в Европа получава карт-бланш на доста по-късен етап. Богата е на фитоестрогени, изофлавоноиди, минерали, скорбяла, омега-3 мастни киселини, белтъчини, лецитин, аминокиселини, растителни мазнини и много други. Соята притежава висока хранителна стойност и е необходима част от здравословното меню на всички хора без значение от възрастта или пола. Известни соеви продукти са тофу (соево сирене), соевото мляко, разни тестени изделия и др. Известно е, че соята способства за по-доброто кръвообращение.


Какъв е изводът? Че варивата са едни от най-полезните храни, които природата би могла да ни осигури, а от нас се очаква да ги включим възможно най-адекватно в дневното си меню, за да се възползваме от техните ползи и да поддържаме един по-добър и по-здравословен начин на живот.

 

 

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук

Препоръчани статии

Бъди свързан

1,829Феноветекато
67последователиследвам
116абонатиабонирам
- Присъедини се -spot_img

Последни статии